Behawiorysta psów

Kim jest i czym zajmuje się behawiorysta psów? Na co zwracać uwagę przy wyborze behawiorysty? Jakich behawiorystów unikać? Jaka metoda szkolenia psa jest najlepsza? Jak przygotować się do spotkania z behawiorystą? Czy możliwe jest szkolenie i trening z psem na własną rękę?

Behawiorysta psów - Kim jest? 

Mianem psiego behawiorysty nazywamy osoby, które zajmują się rozwiązywaniem wszelkiego rodzaju problemów na tle behawioralnym u psów. W swojej pracy łączą oni wiedzę z wielu dziedzin, m.in. medycyny weterynaryjnej, psychologii, biologii i etologii.


To właśnie dzięki temu są w stanie określić przyczyny i zrozumieć zachowanie psa, a także dopasować do niego indywidualne metody pracy.


Behawiorysta psów - Na co zwracać uwagę? 

Dla tego zawodu nie ma specjalnych regulacji prawnych, a behawiorystą zwierzęcym może nazwać się praktycznie każdy. Właśnie dlatego szukając specjalisty powinniśmy dokładnie sprawdzić kwalifikacje danej osoby oraz zapoznać się z jej doświadczeniem. Cenne będzie również poznanie opinii ludzi, którzy mieli okazję korzystać z usług danego behawiorysty.

Behawiorysta psów - Czego unikać? 

Przede wszystkim należy unikać behawiorystów, którzy w swojej pracy wykorzystują metody awersyjne. Oparte są one na karach, a co za tym idzie na lęku i strachu zwierzęcia. System działania tego typu metod jest prosty - pies w obawie przed negatywnymi konsekwencjami ma unikać pewnych zachowań, np. ciągnięcia na smyczy. Należy jednak zaznaczyć, że są to przestarzałe metody szkoleniowe, od których użycia się już odchodzi. Metody awersyjne bazują bowiem na teorii dominacji opisanej przez Johna Fishera. Zakładał on, że opiekun i pies żyją w podobnej strukturze społecznej jak stado wilków na zamkniętym obszarze. Warto zaznaczyć, że nawet sam autor pod koniec swojego życia wycofał się z tej teorii i skupił się na promowaniu innych, pozytywnych metod pracy ze zwierzętami.

Pozytywne wzmocnienia - na czym to polega?

Pozytywne wzmocnienia są najlepszą i najskuteczniejszą metodą szkolenia psa. Metoda ta polega na tym, że pies w zamian za wykonanie określonego zlecenia otrzymuje nagrodę (np. w postaci smakołyku, pochwały, chwili zabawy). Dzięki temu, że pies zaczyna kojarzyć pewne zachowanie z czymś miłym, znacznie szybciej uczy się nowych rzeczy.


Pozytywne to najefektywniejsza metoda szkolenia dla każdego psa, niezależnie od wieku czy rasy.


Szkolenie psa - co jeszcze powinniśmy wiedzieć?

Wychowując psa, a także decydując się na szkolenie go, należy podejść do niego holistycznie, czyli zrozumieć w pełni kontekst, w którym żyje. Oznacza to, że jeśli chcemy nauczyć psa nowych sztuczek, poleceń lub umiejętności, ważne jest dbanie o jego potrzeby, m.in. takie jak:

swobodne bieganie,
zasady, 
odpoczynek, 
odpowiednie jedzenie,

a także zwrócenie uwagi na jego emocje i inne aspekty.

Jak przygotować się do wizyty z behawiorystą? 

Przed umówieniem konsultacji ze specjalistą warto wcześniej zagłębić się w temat psów. W tym celu najlepiej skorzystać ze sprawdzonych źródeł. Jednym z nich bestsellerowy e-book “Pieskie Sprawy - Poradnik Świadomego Opiekuna”. Stworzony został on przez doświadczoną behawiorystkę i trenerkę psów, a także Mistrzynię Polski Obedience - Magdalenę Łęczycką-Mrzygłód. W skład e-booka wchodzi:

70 stron podzielonych na sekcje tematyczne

Gotowe ćwiczenia i przydatne wskazówki

Bonusowe webinary, podcasty i grafiki do pobrania

Dzięki temu e-bookowi jesteśmy w stanie zdobyć odpowiednie podstawy ułatwiające wychowanie oraz szkolenie psa. 

Odbierz dostęp do e-booka teraz tylko za 49 zł.

Szkolenie psa - z behawiorystą czy na własną rękę? 

W przypadku szkolenia psa wiedza i doświadczenie behawiorysty z pewnością okażą się pomocne. Natomiast nikt lepiej nie nauczy czworonoga, by ten się nas słuchał, niż my sami. Bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności to może być trudne, ale z pomocą przychodzą kursy online. Unikamy dzięki nim popularnego “syndromu szkółki”. Polega on na tym, że pies świetnie wykonuje polecenia na polu treningowym, lecz po godzinie ćwiczeń i powrocie do domu zupełnie nie reaguje na wypowiadane komendy. Dzięki nauce psa w codziennych, także domowych sytuacjach, szybko zaczyna on kojarzyć wypowiadane słowa i reaguje na polecenia niemalże w każdych okolicznościach. Dobrze jest więc przeprowadzać szkolenie samodzielnie, ale pod okiem behawiorysty. Takie rozwiązanie zapewniają wspomniane kursy online. Zdalna forma nauki ma jeszcze więcej zalet! Pozwala zaoszczędzić czas - bo nie musimy nigdzie dojeżdżać - i pieniądze - dla porównania jedna sesja z behawiorystą kosztuje ok. 200 zł, a kilkumiesięczny kurs online kupimy już nawet za mniej niż 300 zł.

Kursem oferującym szkolenie metodą pozytywnego wzmocnienia oraz gwarantującym holistyczne podejście jest “Szkoła Psiemian”. Można do niego przystąpić niezależnie od miejsca zamieszkania, ponieważ całość odbywa się przez internet. Zastanawiasz się jak to możliwe? Program szkoleniowy przygotowany jest przez aż 4 doświadczone behawiorystki. Przekazują one Tobie całą swoją wiedzę na temat psich potrzeb, emocji i sposobów komunikacji z czworonogiem. Szkolenie przygotowane jest również w taki sposób, że nabierzesz praktycznych umiejętności. Otrzymujesz więc niezbędne informacje, dzięki którym jesteś w stanie zostać trenerem swojego psa.

Co otrzymujesz w Szkole Psiemian?

4 trenerki - Szkolenie powstało dzięki połączeniu wiedzy i doświadczenia 4 wieloletnich trenerek i behawiorystek. 
8 modułów szkoleniowych - O psich emocjach, potrzebach, komunikacji i rozwiązywaniu problemów. 
Materiały pomocnicze - Karty pracy, checklisty i inne materiały stanowiące uzupełnienie modułów. 
Skuteczny format - Najlepsze wyniki daje różnorodna forma przyswajania wiedzy (teksty, wideo, podcasty). 
Nowoczesne metody szkolenia - Działamy w oparciu o pozytywne wzmocnienia, czyli najlepszą formę uczenia psa nowych umiejętności. 
Nauka krok po kroku - Startujemy od podstaw! Nie potrzebujesz żadnego doświadczenia. Zapewniamy dokładne instrukcje.
Gwarancja satysfakcji - Możesz zrobić zwrot kursu do 14 dni. 
Certyfikat uczestnictwa - Po ukończeniu całego kursu otrzymasz certyfikat potwierdzający jego ukończenie.

Przekonaj się, czy Szkoła Psiemian jest dla Ciebie! Odbierz darmową lekcję z behawiorystką i dowiedz się o 3 BŁĘDACH, PRZEZ KTÓRE TWÓJ PIES BĘDZIE AGRESYWNY I NIC CI NIE POMOŻE:

Wszystkie prawa © 2022 - ogarnij-go.pl

Potrzebujesz pomocy?

Free Download

Sign up to download the Expert Yoga Guide

Enter your name and email to download this free guide

We process your personal data as stated in our Privacy Policy. You may withdraw your consent at any time by clicking the unsubscribe link at the bottom of any of our emails.

Close