bLOG
OGARNIJ GO


Czy psy rozumieją
ludzką mowę?

Każdy psi opiekun wie, że tak! Nie każdy zna jednak suczkę border collie o imieniu Chaser, która rozróżniała ponad 1000 różnych słów. Ale co to właściwie znaczy? Jeśli chcesz dowiedzieć się jak mówić do psa, żeby łatwiej mu było nas zrozumieć, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.


Psia poliglotka - border collie Chaser

No to jak to jest z tym rozumieniem słów? Psem, którego nauczono rozróżniać najwięcej słów, była suczka border collie o imieniu Chaser. W 2010 roku badacze policzyli, że potrafi rozróżniać aż 1022 słowa! Chaser była zdecydowanie psim geniuszem, jednak inne psy wcale nie wypadają źle na jej tle. Przeciętny pies rozróżnia bowiem około 200 słów.

Musimy jednak pamiętać, jak ważna jest rola opiekuna. To, ile słów będzie rozróżniał pies, zależy od ćwiczeń i wspólnej pracy. Psią motywację do nauki możemy podnosić poprzez odpowiedni trening.


Zrozumieć psa, zrozumieć człowieka

Tylko co to właściwie znaczy, że pies zna i rozróżnia konkretne słowa? My też potrafimy odróżnić różne rodzaje szczeknięć. Ale czy znaczy to, że rozumiemy szczekanie? Nie. Szczekanie to dla nas dźwięk. Dopiero obserwując zachowanie psów możemy zrozumieć znaczenie komunikatu. W drugą stronę działa to identycznie. Jeśli chcemy, żeby nasi podopieczni potrafili nas zrozumieć, musimy poświęcić czas i nauczyć ich znaczeń słów.


Język ludzi to nie język psów

Czy oglądając telewizję rozmawiasz z prezenterem, a jadąc pociągiem odpowiadasz na to, co mówią do siebie obce osoby? Zakładam, że nie, ponieważ nie mówią do Ciebie. Dokładnie tak samo jest z psami. Psy muszą wiedzieć, że mówimy właśnie do nich. Najpierw musimy zdobyć uwagę psa i nawiązać z nim kontakt. Dopiero wtedy przekażmy komunikat.


Rozmowa z psem - od czego zacząć?

Pamiętajmy, że psy cały czas słyszą ludzką mowę. Nawet jeśli rozpoznają znane słowa, nie mogą reagować na wszystkie. To bardzo uważne zwierzęta. Widzą i słyszą, że ludzie rozmawiają między sobą. Dlatego często ignorują znane słowa, bo wiedzą, że nie są skierowane do nich.

No to jak mówić do psa, żeby wiedział, że zwracamy się do niego? To Twój przyjaciel - bądź z nim zatem “na Ty” i zawołaj go po imieniu. 🙂 Jeśli pies został nauczony reagowania na swoje imię, to komunikacja z nim będzie o wiele łatwiejsza. 

“Mowa psów”  - o czym musimy pamiętać?

Komunikacja psów opiera się głównie na mowie ciała - możemy śmiało powiedzieć, że psi język składa się z gestów. Nawet sposób w jaki podchodzą do psa lub człowieka jest ważnym komunikatem. Liczy się tempo, napięcie ciała, a nawet strona, od której podchodzą. To, co jednak najważniejsze, to kontekst każdego zachowania. Czas na przykłady:

- ogon psa, który “lata od lewej do prawej”, wcale nie musi oznaczać radości. Pies macha ogonem również wtedy, kiedy jest pobudzony lub zestresowany. Nie bez znaczenia jest także postawa zwierzaka czy napięcie jego ciała;

- skakanie może być chęcią przywitania się lub odwrotnie - odsunięcia człowieka lub psa ze swojej przestrzeni.

Czyli jak właściwie rozmawiać z psem?

Wiemy, że pies potrafi zrozumieć znaczenie słów. Ale czy zwraca on uwagę tylko na nie? Oczywiście, że nie. Równie ważną rolę pełni intonacja, wykonywane w stronę psa gesty, wydawane dźwięki czy po prostu zapach - komunikacja psów odbywa się na wielu poziomach. Tysiące lat ewolucji sprawiły, że psy nabyły umiejętność uważnego obserwowania swoich opiekunów. 

Trzy rzeczy, na które musimy zwrócić szczególną uwagę w komunikacji z psem to:

1. Gesty i postawa ciała

Machanie rękami, tupanie i duża ekspresja mogą onieśmielić psa. Jeśli niektóre gesty łączymy z komendami, muszą być dla psa jednoznaczne. I tak jak słowa, powtarzalne za każdym razem w ten sam sposób.

2. Brzmienie i ton głosu

Wydając komendy unikać krzyczenia na psa. Pamiętajmy też, że wysokie dźwięki mogą pobudzać naszych podopiecznych. Ale dla tych bardziej delikatnych mogą być onieśmielające. Ale jeśli chcemy zachęcić psa np. do przyjścia, możemy stosować własnie wyższy ton.

3. Słowa

Nasi podopieczni mówią po psiemu, a nie po ludzku. Potrafią rozróżniać wyrazy, których je nauczymy. Ułatwmy im rozumienie stosując jasne, konkretne słowa. Rozmowa z psem to nie odpowiedź w szkole. Mówienie całym zdaniem i unikanie powtórzeń nie pomoże. Potok słów nie będzie miał dla czworonoga znaczenia.


Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych ciekawych artykułów, zapisz się do naszego newslettera na końcu strony. Będziesz dostawać materiały dwa dni wcześniej, niż pojawią się na blogu.  Dowiesz się więcej o tym, jak porozumiewają się psy i jak mówić do psa, żeby zbudować dobrą relację.

Możesz też wybierać tematy następnych tekstów i wziąć udział w tworzeniu tego bloga. Jako podziękowanie dostaniesz dostęp do interesujących, bezpłatnych webinarów o psach.

Jeżeli uważasz, że tekst jest wartościowy, koniecznie podziel się nim z innymi. Udostępnij go na Facebooku, żeby Twoi znajomi też mogli lepiej zrozumieć swoje psy.


A dla dociekliwych mamy artykuł Ewy Frankiewicz z Lubelskiej Szkoły Wyższej. To dokładne naukowe spojrzenie na to, jakie miejsce dzisiaj psy zajmują w naszych rodzinach:

szkolenie psa podcast o wychowaniu psów od behawiorysty

zapisz się na
mój darmowy poradnik


Podoba Ci się wiedza, którą przekazuję?
Czy chciałbyś zgłębić swoją wiedzę na temat psów?
Zapisz się na mój darmowy poradnik.
Podaj swoje imię i adres email poniżej - co czwartek będę wysyłać Ci nową dawkę wiedzy.

Free Download

Sign up to download the Expert Yoga Guide

Enter your name and email to download this free guide

We process your personal data as stated in our Privacy Policy. You may withdraw your consent at any time by clicking the unsubscribe link at the bottom of any of our emails.

Close