Emocje u psów - część pierwsza z…
Psy mają szeroki wachlarz emocji. Nie są w stanie opowiedzieć nam co przeżywają, ale wyrażają to poprzez swoje zachowanie. Zobaczenie i zrozumienie tego, co czuje pies, jest bardzo ważne. Tylko w ten sposób opiekun może pomóc swojemu czworonożnemu przyjacielowi.
Emocje psa - podstawy
Wszyscy widzieliśmy zapewne u naszych psów całą paletę emocji: na złości czy lęku zaczynając, a na radości kończąc. Potrafimy je lepiej lub gorzej rozpoznawać. Wiemy, że szczęśliwy pies będzie miał m.in. rozluźnione ciało, a jego ogon będzie swobodnie falował.
Czy to znaczy, że emocje psa są takie same jak emocje człowieka? Oczywiście, że nie, ale emocje zwierząt wcale nie muszą być uboższe niż ludzkie. Etolog Joyce Poole uważa nawet, że zwierzęta mogą przeżywać takie emocje, które dla nas są nieznane.
Umwelt - co czuje pies w (nie) takim samym świecie
Ponad 100 lat temu dwóch mądrych badaczy - Jakob von Uexküll i Thomas A. Sebeok - stworzyło bardzo ważną i ciekawą teorię. Pomoże Ci ona nie tylko zrozumieć psy (i inne zwierzęta), ale sprawi również, że spojrzysz inaczej też na ludzi wokół Ciebie. Zaraz Ci o niej opowiem.
Teoria umwelt głosi, że każda żywa istota ma swoje własne środowisko, a otoczenie odbiera na swój sposób. Nawet dwie różne istoty (np. człowiek i pies) żyjąc w tym samym miejscu mogą mieć inny umwelt. Granice tego “osobistego świata” wyznacza percepcja i zmysły. Te same bodźce będą odbierane inaczej przez różne istoty. Już nawet dwoje ludzi reaguje odmiennie np. na zlew pełen brudnych naczyń. A przecież nasi podopieczni odbierają świat jeszcze inaczej niż my. Węch psa jest dużo czulszy niż ludzki, a dla czworonogów jest bardzo ważnym źródłem informacji.
Stres u psów, czyli nie tylko “głowa psa”
Wszyscy wiemy, że nasze ciało i psychika są ze sobą ściśle powiązane. U psów sytuacja wygląda bardzo podobnie. Najlepiej zrozumieją to rodzice. Maluchy, które są niewyspane, głodne albo coś je boli, robią się “nieznośne”. Psy i małe dzieci nie są w stanie powiedzieć nam werbalnie, co im dolega. My widzimy tylko skutki.
Podam Ci jeden przykład, jak ważne są doznania fizyczne. Przypomnij sobie jeszcze, jak w poprzednim fragmencie wspominałam o psim węchu. Czy czujesz się dobrze w miejscu, w którym nieprzyjemnie pachnie? Resztki z kolacji albo popielniczka zostawiona na noc na parapecie to dla nas ledwo wyczuwalny zapach. Dla psa będzie on jednak bardzo intensywny, a może i nawet drażniący.
Agresywny pies - przykład różnicy między emocjami a zachowaniem
Agresja u psa może przysporzyć opiekunowi wielu problemów - jest jednak problemem również dla czworonogów, gdyż wiąże się z nią ogromny koszt emocjonalny, jaki ponoszą. Zwierzak, który mógłby swobodnie wybierać, na pewno nie wybrałby agresji. Takie zachowania psów są odpowiedzią na przeżywane emocje.
W pewnym aspekcie na emocje u psów powinniśmy patrzeć przez “ludzki” pryzmat. Same emocje nie są złe. To odpowiedź organizmu na sytuację. To, w jaki sposób są wyrażane, może być jednak mniej lub bardziej akceptowane. Psia agresja jest reakcją na emocję, którą zwierzę przeżywa. Rolą właściciela jest rozpoznać tą emocję i… w miarę możliwości nauczyć swojego podopiecznego innych reakcji.
To dopiero pierwszy z serii tekstów, w których opowiem więcej o psich emocjach. Jeśli chcesz dowiedzieć się m.in co może je powodować, jak je rozpoznawać i jak wyciszyć emocje u psa, zapisz się na mój newsletter. Wyślę Ci też bezpłatny cykl poradników o tym, co czuje pies i wiele, wiele więcej. Kolejne artykuły będziesz dostawać dwa dni przed oficjalną publikacją na blogu.
Jeżeli uważasz ten artykuł za wartościowy, udostępnij go na Facebooku. Pomóż swoim znajomym dowiedzieć się jak ważne i jak złożone są emocje psa.
A dla dociekliwych polecam niezwykły tekst o tym, jak psy potrafią odczytywać nasze emocje. I jak ta umiejętność pomaga w dogoterapii:
Podoba Ci się wiedza, którą przekazuję?
Czy chciałbyś zgłębić swoją wiedzę na temat psów?
Zapisz się na mój darmowy poradnik.
Podaj swoje imię i adres email poniżej - co czwartek będę wysyłać Ci nową dawkę wiedzy.
Free Download
Enter your name and email to download this free guide
We process your personal data as stated in our Privacy Policy. You may withdraw your consent at any time by clicking the unsubscribe link at the bottom of any of our emails.