bLOG
OGARNIJ GO


Czego pies potrzebuje
do szczęścia

Czego potrzebuje pies, by czuć się dobrze? To ważne pytanie, które powinien zadać sobie każdy psi opiekun. Spełnienie psich potrzeb wcale nie jest takie trudne! Więcej problemów może nastręczać jednak ich zdefiniowanie. Koniecznie przeczytaj artykuł, a dowiesz się jak dbać o psa i realizować jego potrzeby.


Must have: zrozumieć psa

Wzajemne zrozumienie jest podstawą każdej relacji: czy to międzyludzkiej czy to między człowiekiem a zwierzęciem. Nasi podopieczni nauczyli się zwracać uwagę na naszą mimikę, gesty czy ton głosu. Są przy tym niesamowicie elastyczne i potrafią dostosować się do człowieka.

Jeśli chcemy jednak zapewnić im prawdziwe “pieskie życie”, na jakie zasługują, to musimy zwracać uwagę na sygnały, jakie nam wysyłają. Podstawą jest jednak ich prawidłowa interpretacja. Warto pamiętać, że psy to inny gatunek, a nasza ludzka intuicja czasem może wyprowadzić nas w tej kwestii w pole. Opieka nad psem wymaga poszukiwania rzetelnej wiedzy oraz chęci do rozwoju. Cieszę się, że właśnie przeznaczasz swój czas, żeby lepiej zrozumieć swojego psa.


Najpierw poczucie bezpieczeństwa

Pomyśl: czy czujesz się dobrze, kiedy się boisz? Oczywiście, że nie! Tak samo jest ze zwierzętami. Wystraszony pies na pewno nie będzie szczęśliwy w chwili, kiedy czuje się zagrożony. Poczucie bezpieczeństwa jest podstawową potrzebą każdej żywej istoty. My ludzie potrafimy zapewnić je sobie sami. Nasi podopieczni są jednak zdani na nas.

Każdy z nas chce, żeby pies w domu czuł się równie bezpiecznie i pewnie jak pozostali domownicy. Tym bardziej, że codzienne spacery bywają stresujące. Kontakt z ludźmi czy innymi psami może nie być dla naszego podopiecznego tak komfortowy, jak nam się wydaje. Jak sprawić, żeby dom był dla naszego psa bezpieczną przystanią? Najważniejsze to obserwować zachowanie psa i odpowiednio reagować, kiedy prosi nas o wsparcie. Zwierzak na pewno “powie” nam co go uspokaja i co pomaga mu rozładować negatywne emocje.

Bardzo ważne jest też legowisko dla psa. To bezpieczne miejsce, w którym nasz czworonóg może się schować. Zwiększy jego poczucie bezpieczeństwa. Dobrym urozmaiceniem codzienności będą też gryzaki dla psa.


Przewidywalna opieka nad psem

Wszyscy nieraz narzekamy na rutynę. Zapominamy jednak, że to ona pomaga nam znaleźć balans w życiu, czuć się bezpiecznie i pewnie. Wyobraź sobie, że podczas pisania na klawiaturze na ekranie komputera pojawiają się losowe litery niezależnie od tego, jaki klawisz wybierzesz. Mało komfortowe, prawda? Pewnie zamieniłbyś taką klawiaturę na bardziej “przewidywalną”. Nasi podopieczni nie mogą nas jednak zmienić. Psie szczęście zależy od nas i dlatego to my musimy zmienić się dla naszych psów, aby mogły osiągnąć w życiu spokój i stabilizację.

Wydając psu hasła powinniśmy używać powtarzalnych słów, których znaczenie pies zna. Dla nas ludzi hasła takie jak “chodź tu” i “przyjdź tu” znaczą dokładnie to samo, jednak dla psa to dwie zupełnie różne rzeczy. Dbanie o powtarzalność haseł z pewnością może w zminimalizowaniu stresu u psów i usprawni naszą komunikację.

Pamiętajmy też, że psy w życiu codziennym cenią sobie rutynę. Wprowadzenie stałych pór karmienia przyczyni się do obniżenia stresu.


Istotne psie potrzeby

Spróbujmy znów postawić się na psim miejscu. Czy mając zaległe ważne zadanie w pracy będziesz w stanie skupić się na ulubionym serialu? Czy po zarwanej nocy dasz z siebie 100% w ciągu dnia? Czasem zastanawiamy się dlaczego pies nie skupia się na tym, czego go uczymy. Odpowiedzią mogą być niezrealizowane potrzeby. Sprawdź, czy Twój podopieczny ma zaspokojone te najbardziej istotne!

- Czy biega swobodnie?

- Czy wystarczająco odpoczywa?

- Czy zna zasady?

- Czy wychowujesz go z użyciem nagród?

- Czy ma stałych kumpli?

- Czy wspierasz go w trudnych sytuacjach?

- Czy dajesz mu zadania?

- Czy żuje gryzaki i jest odpowiednio żywiony?

- Czy pies ma okazję do zabawy?

- Czy pies jest zdrowy?

Koniecznie zadbaj, żeby wszystkie były zapewnione. To najlepszy sposób, żeby zbudować więź z psem i sprawić, żeby jego samopoczucie zarówno w domu (i Twoim, i jego), jak i poza nim, czuł się naprawdę dobrze.


Jeśli zastanawiasz się jak wychowywać psa, żeby był szczęśliwy, zapisz się na mój newsletter poniżej. Wyślę Ci bezpłatny cykl poradników. W pierwszym z nich dokładnie omówię jak zadbać o psie potrzeby, które wymieniłam. Będziesz też dostawać artykuły dwa dni przed ich publikacją.

Jeżeli uważasz ten artykuł za wartościowy, udostępnij go na Facebooku. Pomóż swoim znajomym dowiedzieć się czego potrzebuje pies i jak mu to zapewnić.

A dla dociekliwych mamy ciekawy artykuł badaczy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Opisuje od strony naukowej, jak niesamowicie ważna dla prawidłowego rozwoju psów jest… zabawa:

szkolenie psa podcast o wychowaniu psów od behawiorysty

zapisz się na
mój darmowy poradnik


Podoba Ci się wiedza, którą przekazuję?
Czy chciałbyś zgłębić swoją wiedzę na temat psów?
Zapisz się na mój darmowy poradnik.
Podaj swoje imię i adres email poniżej - co czwartek będę wysyłać Ci nową dawkę wiedzy.

Free Download

Sign up to download the Expert Yoga Guide

Enter your name and email to download this free guide

We process your personal data as stated in our Privacy Policy. You may withdraw your consent at any time by clicking the unsubscribe link at the bottom of any of our emails.

Close