Luźna smycz! Marzenie każdego właściciela! Co więcej – to marzenie może się spełnić. Wystarczy tylko poczytać, przemyśleć, zaplanować i konsekwentnie codziennie wdrażać poszczególne elementy. Mam również nadzieję, że po tej lekcji spojrzycie na problem trochę od innej strony.
Potencjalne przyczyny problemu
Utrzymanie luźnej smyczy jest dla wielu psów wyzwaniem. Chodzenie blisko przewodnika, dostosowanie swojego tempa do tempa człowieka nie jest proste. Przeanalizuj, które z niżej wymienionych przyczyn może Was dotyczyć. Gdy zrozumiemy problem, łatwiej jest pracować:
Złota zasada
NIGDY NIE POZWALAJ, ABY SMYCZ SIĘ NAPINAŁA
Zakupy
Być może konieczny będzie zakup nowej, dłuższej smyczy. Szczególnie lubię takie 2,5-3 m. Zawsze wtedy mogę psu pozwolić na wąchanie pobliskich traw i krzaczków. A gdy musimy kogoś minąć – mogę skrócić smycz, łapiąc ją bliżej psa.
Dla wielu psiaków samo zatrzymywanie się, gdy tylko smycz zostanie napięta, działa cuda. Szybko rozumieją, że nie ma sensu napierać do przodu, bo wtedy paradoksalnie… nigdzie nie dotrą. Tylko, że dla części psów mimo wszystko, to będzie za mało składowych dobrego treningu luźnej smyczy. Szczególnie, gdy przewodnik zostaje zbyt długo na etapie nagradzania psa za powroty z napiętej smyczy (a nie nagradza wcale poruszania się na luźnej lince), lub gdy psiak zaczyna za nim robić kółka (więc wciąż ma zapewniony ruch…). Dlatego właśnie bezpieczniej łączyć metodę drzewka z innymi ćwiczeniami.
Jedną z najfajniejszych technik jest częste zmienianie kierunków marszu. Jeśli do tego dołożymy zmiany tempa, wołanie i nagradzanie psa przy sobie to mamy niesamowite combo do trenowania luźnej smyczy.
Nas trudne momenty mam w swoim słowniku trenowane hasło spowalniające moje psy. Sprawdza się również czasami w momentach, w których po prostu muszę im przypomnieć, że jestem po drugiej stronie smyczy. Prawda jest bowiem taka, że mam tylko dwie ręce, które nawet rozpędzony na sznurku 20 kg psiak może mocno uszkodzić. Dlatego oprócz wymienionych wcześniej technik i narzędzi stawiam moim psom granicę, że nie mogą mnie ciągnąć i bardzo tego pilnuję. UWAGA: nie możemy jednakże na takim zakazie napinania smyczy bazować, bo będzie to nie fair w stosunku do psa. Najpierw NAUKA, później WYMAGANIA.
Kolejne hasło. „Równaj!”
Umiejętność poruszania się obok nogi przyda się szczególnie do mijania się z ludźmi czy obcymi psami. Warto więc, skarmiać psa przy swoim wybranym boku w różnych sytuacjach. Dość szybko dodaję do tego hasło, za to wolo przesuwam psu poprzeczkę
Copyright © Your Company. All Rights Reserved.