W jakim wieku najlepiej rozpocząć szkolenie psa?
Jak i od czego zacząć szkolenie zwierzaka?
Jakich komend uczyć czworonoga, a jakich unikać?
Czy da się wyszkolić psa samodzielnie w domu czy niezbędna jest pomoc behawiorysty?
Aby uzyskać jak najlepsze efekty szkolenia psa, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie ze strony opiekuna. Pozwoli to na uniknięcie wielu błędów i świadome podejście do tej niezwykle istotnej kwestii.
Jeśli chcesz poznać najskuteczniejsze metody na szkolenie czworonoga, to koniecznie czytaj do końca!
Szkolenie psa - kiedy zacząć?
Każda osoba posiadająca psa marzy o tym, aby czworonóg nie ciągnął na smyczy, reagował na przywołanie i był posłuszny. Aby pupil wyrósł na mądrego i zrównoważonego psa, najlepiej jest zacząć szkolenie go już w pierwszych dniach, kiedy tylko pojawi się w Twoim domu! Zwykle dzieje się to, kiedy pies ma około 8 tygodni. Musisz jednak wiedzieć, że szkolić czworonoga możesz niezależnie od jego wieku. Dlatego jeśli właśnie został przez Ciebie np. zaadoptowany dorosły pies, to bez problemu nauczysz go nowych komend.
Szkolenie psa - jakie są najlepsze metody?
Najlepszą, a zarazem najskuteczniejszą metodą szkolenia psa jest stosowanie pozytywnego wzmocnienia. Polega ona na wydaniu psu nagrody (np. smakołyku, pochwały, zabawki) w zamian za wykonanie przez niego określonego polecenia. Dzięki temu, że pies zaczyna kojarzyć pewne zachowanie z czymś miłym, to znacznie szybciej uczy się nowych rzeczy i chętniej je powtarza, bo wie, że po prostu to się opłaca. Odchodzi się już od stosowania metod awersyjnych (opartych na karach, lęku i strachu zwierzęcia), ponieważ psy reagują na nie stresem, a w konsekwencji ich skuteczność jest znikoma. Ponadto unikanie negatywnych technik znacznie poprawia i zacieśnia relację między psem a opiekunem. Pozytywne wzmocnienia z czasem sprawią również, że pies nabiera do swojego opiekuna zaufania i pomagają zbudować w nim poczucie bezpieczeństwa.
Oznacza to, że jeśli chcemy uczyć psa nowych sztuczek, komend czy umiejętności, to istotne jest rozumienie i zważanie na psie potrzeby, emocje oraz inne psie aspekty.
Szkolenie psa - od czego zacząć?
Nim rozpoczniemy szkolenie psa niezwykle istotne jest to, abyśmy to my, ludzie, nabrali odpowiednich podstaw. Pozwoli to na uniknięcie błędów, które mogłyby zostać popełnione przez brak wiedzy na ten temat. Właśnie dlatego przed rozpoczęciem treningu dobrze jest się do tego przygotować. W internecie dostępnych jest mnóstwo treści. Świetnym (i darmowym) kompendium wiedzy na temat psów jest mailowy poradnik Magdaleny Łęczyckiej-Mrzygłód. Wieloletnia behawiorystka chętnie dzieli się swoim doświadczeniem, a z jej wiedzy skorzystało już ponad 60 tys. osób!
Kliknij TUTAJ, aby zapisać się na listę.
Szkolenie psa - jakie komendy uczyć na początek?
Naukę psa najlepiej zacząć od najważniejszych i najbardziej przydatnych komend i umiejętności. Zaliczają się nich m.in.:
Dodatkowo w codziennych sytuacjach pomocne są również takie proste komendy typu “siad”, “leżeć” czy “na miejsce”. Z kolei z rozwagą należy podejść do komend typu “daj głos” lub “łapa”, ponieważ mają one tendencję do nasilania się, przez co pies może np. zacząć trącać nas łapą za każdym razem, gdy tylko czegoś będzie chciał.
Szkolenie psa - z behawiorystą czy samodzielnie w domu?
W przypadku szkolenia psa wiedza i doświadczenie behawiorysty z pewnością okażą się pomocne. Natomiast nikt lepiej nie nauczy czworonoga, by ten się nas słuchał, niż my sami. Bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności to może być trudne, ale z pomocą przychodzą kursy online. Unikamy dzięki nim popularnego “syndromu szkółki”. Polega on na tym, że pies świetnie wykonuje polecenia na polu treningowym, lecz po godzinie ćwiczeń i powrocie do domu zupełnie nie reaguje na wypowiadane komendy. Dzięki nauce psa w codziennych, także domowych sytuacjach, szybko zaczyna on kojarzyć wypowiadane słowa i reaguje na polecenia niemalże w każdych okolicznościach. Dobrze jest więc przeprowadzać szkolenie samodzielnie, ale pod okiem behawiorysty. Takie rozwiązanie zapewniają wspomniane kursy online. Zdalna forma nauki ma jeszcze więcej zalet! Pozwala zaoszczędzić czas - bo nie musimy nigdzie dojeżdżać - i pieniądze - dla porównania jedna sesja z behawiorystą kosztuje ok. 200 zł, a kilkumiesięczny kurs online kupimy już nawet za mniej niż 300 zł.
Kursem oferującym szkolenie metodą pozytywnego wzmocnienia oraz gwarantującym holistyczne podejście jest “Szkoła Psiemian”. Można do niego przystąpić niezależnie od miejsca zamieszkania, ponieważ całość odbywa się przez internet. Zastanawiasz się jak to możliwe? Program szkoleniowy przygotowany jest przez aż 4 doświadczone behawiorystki. Przekazują one Tobie całą swoją wiedzę na temat psich potrzeb, emocji i sposobów komunikacji z czworonogiem. Szkolenie przygotowane jest również w taki sposób, że nabierzesz praktycznych umiejętności. Otrzymujesz więc niezbędne informacje, dzięki którym jesteś w stanie zostać trenerem swojego psa.
Co otrzymujesz w Szkole Psiemian?
Przekonaj się, czy Szkoła Psiemian jest dla Ciebie! Odbierz darmową lekcję z behawiorystką i dowiedz się o 3 BŁĘDACH, PRZEZ KTÓRE TWÓJ PIES BĘDZIE AGRESYWNY I NIC CI NIE POMOŻE:
Free Download
Enter your name and email to download this free guide
We process your personal data as stated in our Privacy Policy. You may withdraw your consent at any time by clicking the unsubscribe link at the bottom of any of our emails.