TRESURA PSA

Kiedy najlepiej zacząć tresurę psa?
Jak krok po kroku wytresować psa?
Tresura czy szkolenie psa - jaka jest różnica?
Czy da się tresować psa samodzielnie w domu czy niezbędna jest pomoc behawiorysty?

Tresura psa to niezwykle ważna część życia każdego czworonoga. Przynosi to wiele korzyści! Nauczenie pupila nawet kilku prostych komend może znacznie ułatwić codzienne życie. Dodatkowo trening buduje u psa pewność siebie, zapewnia stymulację umysłową i wzmacnia więź między opiekunem a czworonogiem. Dlatego niezależnie od tego, czy chcemy wychować psa pracującego czy zwykłego "kanapowca", warto szkolić psa.

Tresura psa - kiedy zacząć?

Każdy moment jest dobry! Bez względu na to, czy nasz pupil jest jeszcze szczeniakiem, czy jest już psem dorosłym. Niemniej jednak najlepiej zrobić to jak najszybciej. Kiedy psiak jest jeszcze młody, nauka nowych rzeczy może przebiegać szybciej. Natomiast nawet jeśli masz dorosłego psa, to wyszkolenie go jest możliwe.

Tresura psa krok po kroku - jakie są podstawowe komendy?

Nie jest tajemnicą, że z wyszkolonym psem żyje się po prostu łatwiej. Właśnie dlatego na początek warto jest zadbać o podstawowe komendy i umiejętności, które przydadzą się w życiu codziennym. Jednak nim zaczniemy szkolenie, musisz nauczyć psa reakcji na imię. Po prostu powtarzaj je kilka razy dziennie. W ten sposób psiak zrozumie, że kiedy wypowiadasz określone słowo, to chodzi właśnie o niego. To pozwoli Ci rozpocząć treningi. Po prostu wydawaj komendy poprzez powiedzenie: “Imię psa + komenda”.

Lista podstawowych komend

"Do mnie".  Jest to najtrudniejsza, ale i najważniejsza komenda, którą należy nauczyć psa. W skrajnych przypadkach prawidłowa reakcja psa na przywołanie może uratować mu życie. Właśnie dlatego tej komendzie warto jest poświęcić najwięcej czasu.
„Nie". Jest to kolejna komenda, która jest bardzo przydatna w życiu codziennym. Ma ona na celu wyegzekwowanie od psa zaprzestanie wykonywania określonych czynności. Szczególne zastosowanie ma na spacerach. Kiedy pies np. znajdzie w trawie rozrzucone resztki jedzenia i nie chcemy, aby je zjadał.
„Zostań". Jesteś na spacerze, a przypomniało Ci się, że potrzebujesz wejść do sklepu po mleko? Dzięki tej komendzie psiak zrozumie, że musi na Ciebie poczekać.
„Siad" podobnie jak „Leżeć", to podstawy podstaw. Jednak o ile wykonanie tej prośby przychodzi psom stosunkowo łatwo, o tyle pozostawanie w tych pozycjach jest nieco bardziej wymagające.

„Na miejsce". Warto, aby pies miał wyznaczoną przestrzeń w mieszkaniu. Wtedy, kiedy np. odwiedzą nas goście lub będziemy chcieli zjeść obiad bez obecności psa, wystarczy wypowiedzieć komendę „na miejsce".
„Zejdź". Psy, podobnie jak ludzie - lubią wygodę. Jeśli nie chcemy, by z jakiegoś powodu psiak leżał na kanapie, to właśnie wtedy zastosowanie będzie miała komenda „zejdź".

Tresura psa - jak przygotować psa do treningu?

Przed rozpoczęciem szkolenia warto jest zadbać o to, aby pies był:

- Głodny. Niektórzy ludzie karmią swoje psy przed treningiem. W rezultacie pies może interesować się wszystkim innym, tylko nie ćwiczeniami. Lepiej podać lekki posiłek (około 40 minut przed treningiem), aby pies łatwiej skupiał się na zadaniach. 

- Wyspacerowany. Zadbaj o to, aby pies załatwił wszystkie swoje potrzeby fizjologiczne. Dodatkowo krótki spacer uspokoi Twojego pupila lub odwrotnie, możesz go trochę zmęczyć, aby nie buchał tak energią podczas treningu. 


Najlepszą, a zarazem najskuteczniejszą metodą szkolenia psa jest stosowanie pozytywnego wzmocnienia.


Tresura psa - jak uczyć czworonoga?

Najlepszą, a zarazem najskuteczniejszą metodą szkolenia psa jest stosowanie pozytywnego wzmocnienia. Polega ona na wydaniu psu nagrody (np. smakołyku, pochwały, zabawki) w zamian za wykonanie przez niego określonego polecenia. Dzięki temu, że pies zaczyna kojarzyć pewne zachowanie z czymś miłym, to znacznie szybciej uczy się nowych rzeczy i chętniej je powtarza, bo wie, że po prostu to się opłaca. Odchodzi się już od stosowania metod awersyjnych (opartych na karach, lęku i strachu zwierzęcia), ponieważ psy reagują na nie stresem, a w konsekwencji ich skuteczność jest znikoma. Ponadto unikanie negatywnych technik znacznie poprawia i zacieśnia relację między psem a opiekunem. Pozytywne wzmocnienia z czasem sprawią również, że pies nabiera do swojego opiekuna zaufania i pomagają zbudować w nim poczucie bezpieczeństwa. 


Ważne jest również to, aby podchodzić do szkolenia psa holistycznie, czyli rozumieć pełny kontekst, w którym żyje.


Oznacza to, że jeśli chcemy uczyć psa nowych sztuczek, komend czy umiejętności, to istotne jest rozumienie i zważanie na psie potrzeby, emocje oraz inne psie aspekty.

Tresura a szkolenie psa - jaka jest różnica?

Większość obecnych trenerów i behawiorystów skrzywi się, kiedy usłyszą słowo "tresura". Negatywny wydźwięk tego określenia wynika z tego, że odnosi się ono do starodawnych sposobów nauki psa poprzez wzmocnienie negatywne, czyli trenowanie psa w oparciu o chęć uniknięcia przez niego kary. Wiele, wiele lat temu czworonogi były traktowane jako bezmyślne i pozbawione emocji zwierzaki, które trzeba było siłą zmuszać siłą  do posłuszeństwa. I właśnie tego typu podejście określano tresurą. 

Z kolei szkolenie psa jest bardziej nastawione na nagradzanie, na budowanie relacji, umacnianie więzi. Jednocześnie opiera się na zrozumieniu i uwzględnieniu psich potrzeb, emocji oraz na komunikacji z czworonogiem. Szkolenie psa jest zdecydowanie bardziej humanitarnem określeniem, które nacechowane jest szacunkiem, współpracą i dążeniem do wypracowania pewnych zachowań w oparciu o najnowsze odkrycia. Właśnie dlatego lepiej jest powiedzieć: “szkolę” niż “tresuję” psa.

choose your image

Szkolenie psa - z behawiorystą czy samodzielnie w domu?

W przypadku szkolenia psa wiedza i doświadczenie behawiorysty z pewnością okażą się pomocne. Natomiast nikt lepiej nie nauczy czworonoga, by ten się nas słuchał, niż my sami. Bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności to może być trudne, ale z pomocą przychodzą kursy online. Unikamy dzięki nim popularnego “syndromu szkółki”. Polega on na tym, że pies świetnie wykonuje polecenia na polu treningowym, lecz po godzinie ćwiczeń i powrocie do domu zupełnie nie reaguje na wypowiadane komendy. Dzięki nauce psa w codziennych, także domowych sytuacjach, szybko zaczyna on kojarzyć wypowiadane słowa i reaguje na polecenia niemalże w każdych okolicznościach. Dobrze jest więc przeprowadzać szkolenie samodzielnie, ale pod okiem behawiorysty. Takie rozwiązanie zapewniają wspomniane kursy online. Zdalna forma nauki ma jeszcze więcej zalet! Pozwala zaoszczędzić czas - bo nie musimy nigdzie dojeżdżać - i pieniądze - dla porównania jedna sesja z behawiorystą kosztuje ok. 200 zł, a kilkumiesięczny kurs online kupimy już nawet za mniej niż 300 zł. 

Kursem oferującym szkolenie metodą pozytywnego wzmocnienia oraz gwarantującym holistyczne podejście jest “Szkoła Psiemian”. Można do niego przystąpić niezależnie od miejsca zamieszkania, ponieważ całość odbywa się przez internet. Zastanawiasz się jak to możliwe? Program szkoleniowy przygotowany jest przez aż 4 doświadczone behawiorystki. Przekazują one Tobie całą swoją wiedzę na temat psich potrzeb, emocji i sposobów komunikacji z czworonogiem. Szkolenie przygotowane jest również w taki sposób, że nabierzesz praktycznych umiejętności. Otrzymujesz więc niezbędne informacje, dzięki którym jesteś w stanie zostać trenerem swojego psa. 

Co otrzymujesz w Szkole Psiemian? 

4 trenerki - Szkolenie powstało dzięki połączeniu wiedzy i doświadczenia 4 wieloletnich trenerek i behawiorystek. 
8 modułów szkoleniowych - O psich emocjach, potrzebach, komunikacji i rozwiązywaniu problemów. 
Materiały pomocnicze - Karty pracy, checklisty i inne materiały stanowiące uzupełnienie modułów. 
Skuteczny format - Najlepsze wyniki daje różnorodna forma przyswajania wiedzy (teksty, wideo, podcasty). 
Nowoczesne metody szkolenia - Działamy w oparciu o pozytywne wzmocnienia, czyli najlepszą formę uczenia psa nowych umiejętności. 
Nauka krok po kroku - Startujemy od podstaw! Nie potrzebujesz żadnego doświadczenia. Zapewniamy dokładne instrukcje.
Gwarancja satysfakcji - Możesz zrobić zwrot kursu do 14 dni. 
Certyfikat uczestnictwa - Po ukończeniu całego kursu otrzymasz certyfikat potwierdzający jego ukończenie.

Przekonaj się, czy Szkoła Psiemian jest dla Ciebie! Odbierz darmową lekcję z behawiorystką i dowiedz się o 3 BŁĘDACH, PRZEZ KTÓRE TWÓJ PIES BĘDZIE AGRESYWNY I NIC CI NIE POMOŻE:

Wszystkie prawa © 2022 - ogarnij-go.pl

Potrzebujesz pomocy?

Free Download

Sign up to download the Expert Yoga Guide

Enter your name and email to download this free guide

We process your personal data as stated in our Privacy Policy. You may withdraw your consent at any time by clicking the unsubscribe link at the bottom of any of our emails.

Close