WYCHOWANIE PSA

Jak krok po kroku wychować psa i kiedy zacząć to robić?
Czy da się wychować dorosłego psa ze schroniska?
Co jest najważniejsze podczas wychowywania psa?

Jeśli chcesz poznać najlepsze sposoby na wychowanie psa, to koniecznie czytaj do końca!

Wychowanie psa to bardzo odpowiedzialne zadanie, do którego warto się przyłożyć. Odpowiednio wychowany pupil wyrośnie na miłego, mądrego i zrównoważonego psa, dzięki czemu nie będzie mieć większych problemów behawioralnych.


Nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno, by zacząć uczyć psa nowych rzeczy.


Wychowanie psa - kiedy zacząć?

Nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno, by zacząć uczyć psa nowych rzeczy. Możemy zacząć szkolić czworonoga już od około 8 tygodnia, czyli wtedy, kiedy szczeniak zwykle pojawia się w naszym domu. Tak samo możemy pracować nad niepożądanymi zachowaniami z psem dorosłym. Niezależnie od wieku niezwykle ważne jest by uzbroić się w cierpliwość oraz zachować regularność ćwiczeń.


Nim rozpoczniemy szkolenie psa niezwykle istotne jest to, abyśmy to MY, ludzie, nabrali odpowiednich podstaw.


Wychowanie psa - od czego zacząć?

Nim rozpoczniemy szkolenie psa niezwykle istotne jest to, abyśmy to my, ludzie, nabrali odpowiednich podstaw. Pozwoli to na uniknięcie błędów, które mogłyby zostać popełnione przez brak wiedzy na ten temat. Właśnie dlatego przed rozpoczęciem treningu dobrze jest się do tego przygotować. W internecie dostępnych jest mnóstwo treści. Świetnym (i darmowym) kompendium wiedzy na temat psów jest mailowy poradnik Magdaleny Łęczyckiej-Mrzygłód. Wieloletnia behawiorystka chętnie dzieli się swoim doświadczeniem, a z jej wiedzy skorzystało już ponad 60 tys. osób!

Kliknij TUTAJ, aby zapisać się na listę.

Wychowanie psa - jak uczyć pupila?

Najlepszą, a zarazem najskuteczniejszą metodą szkolenia psa jest stosowanie pozytywnego wzmocnienia. Polega ona na wydaniu psu nagrody (np. smakołyku, pochwały, zabawki) w zamian za wykonanie przez niego określonego polecenia. Dzięki temu, że pies zaczyna kojarzyć pewne zachowanie z czymś miłym, to znacznie szybciej uczy się nowych rzeczy i chętniej je powtarza, bo wie, że po prostu to się opłaca. Odchodzi się już od stosowania metod awersyjnych (opartych na karach, lęku i strachu zwierzęcia), ponieważ psy reagują na nie stresem, a w konsekwencji ich skuteczność jest znikoma. Ponadto unikanie negatywnych technik znacznie poprawia i zacieśnia relację między psem a opiekunem. Pozytywne wzmocnienia z czasem sprawią również, że pies nabiera do swojego opiekuna zaufania i pomagają zbudować w nim poczucie bezpieczeństwa

choose your image

Ważne jest również to, aby podchodzić do szkolenia psa holistycznie, czyli rozumieć pełny kontekst, w którym żyje.


Oznacza to, że jeśli chcemy uczyć psa nowych sztuczek, komend czy umiejętności, to istotne jest rozumienie i zważanie na psie potrzeby, emocje oraz inne psie aspekty.

Wychowanie psa - 10 porad na efektywny trening z psem

Trenuj  3-4 razy w tygodniu. Plus małe elementy w domu i podczas spacerów.
Nie zapomnij o tym, że pies musi odpocząć, zrelaksować się. Zapewnij mu to. 
Sesje powinny być krótkie, różnorodne, bez dużej ilości powtórek danego elementu.
Zadbaj o to, aby sesja miała jasny dla psa początek i koniec. 
Wprowadź przynajmniej podstawowe sygnały na nagrody (OK – aktywne jedzenie, DOBRZE – spokojne jedzenie, ŁAP – zabawka, AM-AM – jedzenie na ziemi). 
Zaplanuj co będziesz trenował, ale pracuj Z PSEM (uważaj na jego emocje oraz to, co komunikuje). 
Gdy coś nie wychodzi – oddychaj głęboko. 
Nie denerwuj się, nie nakładaj na siebie i psa presji. To ZAWSZE zwraca się przeciwko przewodnikowi. 
Zadbaj o psie sukcesy (przerywaj, gdy pies się myli), pomagaj mu. Ale doceniaj też w tym siebie (koniecznie zapisz w dzienniczku to, co TOBIE wyszło). 
Zaangażuj się w nagradzanie swojego psa. 
Prowadź dzienniczek, gdzie zapisuj wnioski, plany, cele.

Wychowanie psa - z behawiorystą czy na własną rękę?

W przypadku szkolenia psa wiedza i doświadczenie behawiorysty z pewnością okażą się pomocne. Natomiast nikt lepiej nie nauczy czworonoga, by ten się nas słuchał, niż my sami. Bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności to może być trudne, ale z pomocą przychodzą kursy online. Unikamy dzięki nim popularnego “syndromu szkółki”. Polega on na tym, że pies świetnie wykonuje polecenia na polu treningowym, lecz po godzinie ćwiczeń i powrocie do domu zupełnie nie reaguje na wypowiadane komendy. Dzięki nauce psa w codziennych, także domowych sytuacjach, szybko zaczyna on kojarzyć wypowiadane słowa i reaguje na polecenia niemalże w każdych okolicznościach. Dobrze jest więc przeprowadzać szkolenie samodzielnie, ale pod okiem behawiorysty. Takie rozwiązanie zapewniają wspomniane kursy online. Zdalna forma nauki ma jeszcze więcej zalet! Pozwala zaoszczędzić czas - bo nie musimy nigdzie dojeżdżać - i pieniądze - dla porównania jedna sesja z behawiorystą kosztuje ok. 200 zł, a kilkumiesięczny kurs online kupimy już nawet za mniej niż 300 zł. 

Kursem oferującym szkolenie metodą pozytywnego wzmocnienia oraz gwarantującym holistyczne podejście jest “Szkoła Psiemian”. Można do niego przystąpić niezależnie od miejsca zamieszkania, ponieważ całość odbywa się przez internet. Zastanawiasz się jak to możliwe? Program szkoleniowy przygotowany jest przez aż 4 doświadczone behawiorystki. Przekazują one Tobie całą swoją wiedzę na temat psich potrzeb, emocji i sposobów komunikacji z czworonogiem. Szkolenie przygotowane jest również w taki sposób, że nabierzesz praktycznych umiejętności. Otrzymujesz więc niezbędne informacje, dzięki którym jesteś w stanie zostać trenerem swojego psa. 

Co otrzymujesz w Szkole Psiemian? 

4 trenerki - Szkolenie powstało dzięki połączeniu wiedzy i doświadczenia 4 wieloletnich trenerek i behawiorystek. 
8 modułów szkoleniowych - O psich emocjach, potrzebach, komunikacji i rozwiązywaniu problemów. 
Materiały pomocnicze - Karty pracy, checklisty i inne materiały stanowiące uzupełnienie modułów. 
Skuteczny format - Najlepsze wyniki daje różnorodna forma przyswajania wiedzy (teksty, wideo, podcasty). 
Nowoczesne metody szkolenia - Działamy w oparciu o pozytywne wzmocnienia, czyli najlepszą formę uczenia psa nowych umiejętności. 
Nauka krok po kroku - Startujemy od podstaw! Nie potrzebujesz żadnego doświadczenia. Zapewniamy dokładne instrukcje.
Gwarancja satysfakcji - Możesz zrobić zwrot kursu do 14 dni. 
Certyfikat uczestnictwa - Po ukończeniu całego kursu otrzymasz certyfikat potwierdzający jego ukończenie.

Przekonaj się, czy Szkoła Psiemian jest dla Ciebie! Odbierz darmową lekcję z behawiorystką i dowiedz się o 3 BŁĘDACH, PRZEZ KTÓRE TWÓJ PIES BĘDZIE AGRESYWNY I NIC CI NIE POMOŻE:

Wszystkie prawa © 2022 - ogarnij-go.pl

Potrzebujesz pomocy?

Free Download

Sign up to download the Expert Yoga Guide

Enter your name and email to download this free guide

We process your personal data as stated in our Privacy Policy. You may withdraw your consent at any time by clicking the unsubscribe link at the bottom of any of our emails.

Close